_DSC8388Na wstępie warto zaznaczyć, że do harcerstwa nie można się zapisać. Harcerzem się zostaje a brać harcerska to harcerstwo. Drużyna harcerska w życiu każdego harcerza jest przygodą na lata a nie rzadko i na całe życie spędzone w gronie przyjaciół, którego honorem jest czasu nie marnotrawić. Oczywiście są i tacy, którzy z harcerstwem miewają swój niedługi epizod a później już do tego nie wracają. Nikt jednak nie traci, a każdy zyskuje. Czego należy unikać? Właściwie to nie należy unikać harcerstwa. Jest to niesamowita przygoda jedyna w swoim rodzaju, której jeżeli dziecko samo nie podejmie, lub nikt go w tę stronę nie skieruje, nie będzie miało szansy przeżyć.

Kto może zostać harcerzem?

Odpowiedź brzmi: każdy kto chce zostać harcerzem. Jesteśmy otwarci dla każdego niezależnie od postury, narodowości, wyznania, miejsca zamieszkania, sytuacji finansowej, pozycji społecznej i wielu innych. Sposób na to mamy prosty – w harcerstwie każdy jest równy i to pomaga nam strzec od ponad 100 lat tradycji braterstwa.

Do jakiej drużyny się wybrać?

Należy odpowiedzieć sobie na trzy pytania, z gruntu oczywiste.

 1. W jakim wieku jest osoba, która chce przystąpić do harcerstwa?
  Harcerstwo jest podzielone na grupy wiekowe pomiędzy którymi harcerze płynnie przechodzą co pozwala nam profesjonalnie podchodzić do organizowania zajęć. Inne są bowiem potrzeby 10-latka a inne 15-latka. Odpowiedź na to pytanie wskaże jakiej drużyny szukasz.7 – 10 lat
  szukasz gromady zuchowej (oznaczonej symbolem SGZ )
  10 – 13 lat
  szukasz drużyny harcerskiej lub wielopoziomowej (oznaczonej symbolem PDH)
  13 – 16 lat
  szukasz drużyny starszoharcerskiej lub wielopoziomowej (oznaczonej symbolem PDSH lub PDH)
  16 – 21 lat
  szukasz drużyny wędrowniczej lub wielopoziomowej(oznaczonej symbolem PDW lub PDH)
 2. Gdzie znajduje się najbliższa drużyna, której poszukujesz?
  IMG_9283Jeżeli masz możliwość dojazdu możesz wybrać drużynę, którą znasz wśród znajomych. My jednak zalecamy wybrać drużynę najbliższą zamieszkania ze względu na to, że Twoi rówieśnicy lub Twojego dziecka zapewne tam też uczęszczają co pozwala jeszcze bardziej zacieśnić więzy braterstwa.
  Odpowiedź na to pytanie znajdziesz na naszej mapie. Pod mapą (lub po kliknięciu na znacznik) możesz sprawdzić kiedy dana drużyna ma zbiórki lub adres strony internetowej czy kontakt do drużynowego.
  Przejdź do szczegółowej mapy środowisk
 3. Jak zacząć działać w drużynie?
  Należy przyjść na zbiórkę lub skontaktować się z drużynowym, który przedstawi Ci harcerstwo z „życia wzięte” oraz odpowie na wszelkie dodatkowe pytania.Drużynowi to młodzi liderzy wykształceni przez nasze specjalistyczne kursy w zakresie działania harcerstwa oraz metod wychowawczych stosowanych w harcerstwie. Naszym standardem jest, że drużynowi są instruktorami lub na czas zdobywania stopnia instruktorskiego są pod opieką wyznaczonych instruktorów. Nasze kursy są uznawane przez prawo Polskie i umożliwiają nam opiekę nad dziećmi zwłaszcza na obozach bez dodatkowych zaświadczeń organów trzecich.
 4. Chcę zapisać się do harcerstwa ale jestem niepełnosprawna/y.
  Jak pisałem wyżej, każdy może zostać harcerzem. Drużyn do których uczęszczają niepełnosprawni jest mniej stąd też prosimy o kontakt na adres email podany poniżej. Pomożemy postawić pierwsze kroki w harcerstwie.

Nie znalazłam/em odpowiedzi na swoje pytania.

Serdecznie zachęcamy do kontaktu z komendą hufca osobiście lub mailowo. Kontakt osobisty jest możliwy w czasie dyżurów podanych w Harmonogramie Hufca Piast.  Mailowo prosimy kierować pytania na adres: